5 spôsobov, ako posilniť imunitu a brániť sa pred vírusmi počas jesene

Jesenné obdobie opäť praje chrípkovej sezóne a spolu s ňou tu naďalej zostáva číhať na zdravie aj pandémia koronavírusu. So všetkými obavami z COVID-19 a iných vírusových infekcií je viac ako dôležité zamerať sa na to, čo môžeme urobiť, aby sme podporili náš prirodzený obranný systém.

Kľúčom k udržaniu dobrého zdravia je  podporiť imunitný systém. Silný imunitný systém nás chráni pred rôznymi ochoreniami a infekciami.

S rastúcim znečistením, moderným životným štýlom a zlými stravovacími návykmi môže byť ťažké udržať si imunitu, ale musíme urobiť všetko pre to, aby tieto faktory nemali nepriaznivý vplyv na naše zdravie. 

Máme pre vás 5 spôsobov, ako môžete túto jeseň prirodzene posilniť imunitný systém:

1. Dostatok spánku

Vaše telo a mozog potre bujú oddych, aby správne fungovali. Je dôležité, aby ste si dopriali 6-8 hodín spánku každú noc, bez toho imunitný systém nedostane čas na obnovu.

Nedostatok spánku spôsobí, že váš imunitný systém a biele krvinky vás budú ťažšie brániť pred útočníkmi. Dbajte na dôslednú spánkovú rutinu, ktorá vám umožní každú noc si zdravo oddýchnuť. Pred spaním si izbu poriadne vyvetrajte, čerstvý vzduch ešte zvýši kvalitu spánku.

2. Pite veľa vody

Voda je jedným z kľúčových zdrojov sily pre imunitný systém. Je nevyhnutná pre fungovanie obličiek a odstraňovanie toxínov z tela. Dostatočná hydratácia zaisťuje, že imunitný systém znovu nadobudne svoju silu.

Odporúčania, koľko vody by ste mali denne vypiť, sa líšia v závislosti od zdroja informácií, vášho pohlavia, veľkosti a úrovne aktivity. Denne by ste však mali vypiť minimálne 1,5 litra denne, niektorí môžu denne prijať až 3 litre.

3. Vitamíny zohrávajú kľúčovú rolu

Pre zdravie imunitného systému je potrebná pravidelná konzumácia kľúčových vitamínov. Nezabúdajte najmä na tieto tri:

Vitamín C

Tento vitamín je známy svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém. Vitamín C obsahujú citrusové plody ako pomaranče a grapefruit. Nájdete ho však aj v zelenine, vrátane papriky, kelu a brokolice. Okrem jeho prijímania prostredníctvom ovocia a zeleniny ho môžete doplniť aj pravidelnou konzumáciou výživových doplnkov.

Vitamín D

S prechodom do jesene sa počasie ochladzuje a dni sa skracujú. To väčšinou znamená aj  kratší čas strávený na slnku, vďaka čomu je jednoduché stratiť vitamín D bez toho, aby ste si to uvedomovali. Počas jesene je vitamín D však nevyhnutný, pretože znižuje riziko prechladnutia alebo chrípky. 

Telo prijíma vitamín D zo slnečného žiarenia, ktoré žiari na pokožku, ale počas tmavších a chladnejších mesiacov jesene a zimy je to oveľa náročnejšie dosiahnuť. Aj keď vitamín D môžete absorbovať aj  prostredníctvom určitých potravín, ako sú ryby, tofu, vajcia a syr, jedným z ďalších najlepších spôsobov, ako zvýšiť hladinu vitamínu D, sú výživové doplnky vitamínu D. 

Zinok 

Tretím dôležitým vitamínom, na ktorého konzumáciu by ste predovšetkým na jeseň a v zime nemali zabúdať, je zinok. Zinok podporuje aj množstvo funkcií v ľudskom tele. Keďže je nevyhnutný pre funkciu imunitných buniek a bunkovú signalizáciu, nedostatok môže viesť k oslabeniu imunitnej odpovede. Okrem podpory imunitného systému umožňuje telu vytvárať proteíny a DNA, prispieva k hojeniu rán a má antioxidačné vlastnosti. 

Zinok

Zinok sa prirodzene vyskytuje v mnohých potravinách, ako sú fazuľa, mäso a ryby. Taktiež je dostupný aj ako doplnok stravy.

Vyvážená strava vám môže zabezpečiť dostatok týchto, ale aj ďalších potrebných vitamínov vo vašom systéme. Vaša strava musí obsahovať ovocie, zeleninu a obilniny, pretože sú bohaté na vitamíny a vlákninu. Zelenina ako brokolica a kapusta produkuje chemickú látku, ktorá zabraňuje rastu rakovinových buniek a pomáha zvyšovať imunitu. Drž sa ďalej od tabaku a alkoholu, pretože oslabujú imunitný systém.

Ak vaša strava nie je dostatočne pestrá, alebo si len chcete byť istí, že vám žiadne živiny a vitamíny nebudú chýbať, pridajte do svojich každodenných návykov aj doplnky výživy. Zvoliť si môžete aj výživové doplnky určené priamo na podporu imunity, ktoré obsahujú viacero dôležitých látok, surovín a minerálov na podporu zdravého imunitného systému.

4. Pravidelne cvičte

Pravidelné cvičenie podporuje kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak, pomáha kontrolovať telesnú hmotnosť a ochraňuje pred chorobami. Cvičenie tiež zlepšuje krvný obeh, čo umožňuje bunkám imunitného systému voľnejšie sa pohybovať po tele a efektívnejšie vykonávať svoju prácu. Choďte na prechádzku, staňte sa členom fitness centra, nájdite si nejaké skupinové cvičenia, choďte plávať alebo behať. Aspoň 2- krát týždenne venujte hodinku športu a uvidíte, ako sa zlepší vaša celková pohoda a imunitný systém. 

5. Vyhýbajte sa stresu

V tejto mediálnej dobe môžu titulky, ktorými sme každý deň bombardovaní ľahko ovplyvniť duševné zdravie národa. Keď sa do toho pridajú ešte vlastné osobné problémy, môže byť naozaj ťažké udržať si vnútornú pohodu a vyhnúť sa nadmernému stresu. V tomto období je užitočné pamätať na vplyv stresových hormónov na oslabenie imunitného systému.

Nie každý stres je hneď zlý. V skutočnosti môže krátkodobý stres posilniť reakcie vášho imunitného systému. Ale chronický stres môže oslabiť váš imunitný systém znížením hladiny lymfocytov. Lymfocyty sú druh bielych krviniek, takže zohrávajú dôležitú úlohu pri obrane vášho tela. 

Našťastie môžete svoju úroveň stresu zvládať rôznymi spôsobmi. Zvážte obmedzenie svojho denného času stráveného pred obrazovkou a urobte si prestávky, keď sa cítite vyhorení. Navyše môžete napríklad začať pridávať do svojho plánu pravidelnú meditáciu alebo jogu.

Udržanie zdravého životného štýlu a prirodzenej imunity nemusí byť náročné ani v jesennom období plnom vírusov. Postupujte podľa vyššie uvedených krokov a sami uvidíte, ako vám to pomôže odvrátiť choroby, posilniť imunitný systém a zlepšiť celkovú pohodu.

Odporúčané produkty1